Hapishane gibi Plaja giriş-çıkış demir parmaklıklarla kapatıldı

Tersane Plajı’na girişler, iddiaya göre Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ekiplerince kapatıldı. Plaja giriş için kullanılan merdivenler sabah saatlerinde bölgeye gelen ekiplerce demir parmaklık ve tel örgülerle kapatıldı.

Hapishane gibi Plaja giriş-çıkış demir parmaklıklarla kapatıldı

Zonguldak’ın önemli koy ve plajları arasında yer alan ve halkın ücretsiz kullandığı Tersane Plajı’na girişler, iddiaya göre Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ekiplerince kapatıldı. Plaja giriş için kullanılan merdivenler sabah saatlerinde bölgeye gelen ekiplerce demir parmaklık ve tel örgülerle kapatıldı. Kapuz Mahallesi’nde halkın ücretsiz olarak kullandığı önemli plajlar arasında yer alan Tersane Plajı’nın üst tarafından demir yolu geçiyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar, plaja giriş için tren yolunda bulunan tarihi üst geçidin bölgede yapılan yıkım esnasında yıkıldığını ve kaza yaşanmaması için demirlerle giriş ve çıkışların kapatıldığını ileri sürdü. Vatandaşlar, “Tersane Plajı Zonguldak halkının ücretsiz kullanabildiği sayılı plajlardan birisi. Herkesin bildiği gibi plajın girişi için 2 merdivenli yol bulunuyordu. Sabah saatlerinde buraya gelen Devlet Demiryolları yetkilileri bu merdivenleri demir parmaklıklarla kapattılar. Nedenini ise aşağıdan tren yolu geçtiğini ve bir kaza yaşanmaması için bunu yaptıklarını söylediler. Burada bildiğiniz gibi kıyı kenar çizgisi kapsamında yıkım yapılmıştı. O günlerde bu demiryolunun üzerinde bulunan tarihi bir demir köprü vardı, bir üst geçit. Vatandaşlar plaja girerken bu üst geçidi kullanıyordu. O köprü yıkıldı. Tabi dolayısıyla bir tehlike oluştu. Burada yapılması gereken bir üst geçit idi. Ancak onu yapmak yerine tersaneye giriş ve çıkış için kullanılan merdivenler demir parmaklıklarla kapatıldı. Biz bölge halkı olarak burada denize girmek istiyoruz, yıkılan üst geçidin nasıl yıkıldıysa yeniden yapılmasını ve güvenli hale getirilmesini istiyoruz. Çocukluğumuz bu plajda geçti, çocuklarımız ve torunlarımız bu plajda denize giriyordu. Yani güvenlik amacıyla plaja giriş ve çıkışların kapatıldığı nerede görülmüş? Burada yapılması gereken yıkılan üst geçidi yeniden yapmaktır” dedi.

“YENİDEN AÇILMASINI İSTİYORUZ”

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar’dan bölgede güvenli geçişin sağlanarak plaja girişlerin yeniden açılması talebinde bulunan vatandaşlar, “Sayın Valimiz Ahmet Çınar’dan isteğimiz halkın ücretsiz kullanım alanı olan bu güzel yerin giriş ve çıkışlarının düzenlenmesidir. Kapatılması bir şeye çare olmayacaktır. Özellikle çocuklar bu plaja bir şekilde girecekler. Kapuz Plajı’ndan doğru gelmek isteyecekler, kayalıklardan gelmek isteyecekler. Bu daha büyük bir tehlike arz ediyor. Bunun da dikkate alınması gerekiyor. Valimizden isteğimiz yıkılan üst geçit yerine yenisinin yapılmasıdır. Devlet Demir Yolları üzerindeki sorumluluğu bu şekilde atamaz. Yarın telleri aşıp birisine tren çarpsa demiryolları, ‘Biz kapattık onlar üzerinden atladı’ diyerek kendini savunacak. Yasal olarak belki sorumluluktan kurtulacak ama vicdanları rahat olacak mı? Biz tersaneye güvenli bir geçiş için çalışma yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 20:59
YORUM EKLE

Kayseri Haber