İŞTE TÜM GERÇEKLER!

Uzun zamandır Zonguldak halkının beklediği haber bugün sabaha karşı 05.30 sularında Zonguldak gündemine bomba gibi düştü.

İŞTE TÜM GERÇEKLER!

CHP’nin dün başlayan ve bugün sabah saatlerine kadar süren önce MYK, sonra PM toplantısı sonucunda Zonguldak Belediye Başkan Adayı olarak Makine Mühendisi Şenol Şanal, Karadeniz Ereğli Belediye Başkan Adayı olarak ise Halil Posbıyık belirlendi.

MYK’DA VE PM’DE NE YAŞANDI?

Akşam saatlerinde CHP’ye yakın yayın organı Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinde MYK’da belirlenen ve PM’ye gönderilen liste yayınlandı.

Yayınlanan o listede Zonguldak Merkez’de Ali Uzun, Karadeniz Ereğli’de ise Halil Posbıyık ismi yer alıyordu.

Özellikle Zonguldak için açıklanan isim olan Ali Uzun’u gören partililer tepki gösterdi… Bir kısım güruhtan ise haberin korsan haber olduğu, listenin ise ‘ÇAKMA’ liste olduğu iddia edildi.

ALİ UZUN İSMİ GERÇEK MİYDİ?

Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinden duyurduğu haberdeki liste doğruydu…

Çünkü CHP, MYK toplantısında illerde ve ilçelerde yaptırdığı anket sonuçlarından kim 1. çıktıysa, o isimleri parti meclisine gönderdi…

HARUN AKIN’IN POZİSYONU…

Yani aylardır bazı yerel yayın organlarında iddia edildiği gibi Zonguldak Merkez’de yapılan anketlerden Harun Akın çıkmadı!..

Zonguldak Merkez’de anketlerden birinci çıkan isim Ali Uzun’du… Ereğli’de ise Halil Posbıyık’tı…

MYK listeyi hazırlarken yalnızca bu anket sonuçlarını ‘kriter’ olarak değerlendirdiği için parti meclisine bu iki isim gönderildi… Ali Uzun’un Deniz Yavuzyılmaz’ın baskısıyla ön plana çıkması gibi bir durum kesinlikle yoktu… Ali Uzun’u PM’ye gönderen tek etken anketlerdi…

Zonguldak merkezde, özellikle de mahallelerde tanınan, bilinen ve sevilen bir isim olan Ali Uzun’un anketlerden birinci çıkması ise gayet normaldi… Ancak 40 yıllık siyaset kariyerinde daima sağ kulvarda koşan, geçtiğimiz seçimlerde AK Parti’ye oy istemiş birinin CHP’nin kalesi Zonguldak’ta aday gösterilecek olması çok büyük kriz yarattı ve ciddi tepkilere yol açtı.

DENİZ YAVUZYILMAZ’IN ROLÜ…

İşte tam da bu noktada CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz devreye girdi…

Yavuzyılmaz’ın talebi doğrultusunda MYK’dan çıkan isim olan Ali Uzun’un yanında PM’ye bir isim daha girdi.

O isim Şenol Şanal’dı…

PM’de sabahlayan Deniz Yavuzyılmaz, Ali Uzun isminin Zonguldak genelinde büyük tepkilere yol açtığını, CHP Merkez ilçenin Şenol Şanal’ı istediğini, Ünal Demirtaş’la beraber milletvekilleri olarak da Şenol Şanal ismini önerdiklerini söyledi…

Yine bazı yayın organlarında bazı konular iddia edildi ama Ünal Demirtaş genel merkezde bile yoktu…

Lakin Zonguldak milletvekili olarak kişisel kanaatini Şenol Şanal yönünde belirtmişti…

ZONGULDAK SON HABER

YORUM EKLE

Kayseri Haber