Avukattan şok korona uyarısı

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyada 7 binden fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs  salgını, birçok ülkeyle birlikte Türkiye’yi de tehdidi altına aldı.

Avukattan şok korona uyarısı

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyada 7 binden fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs  salgını, birçok ülkeyle birlikte Türkiye’yi de tehdidi altına aldı. Konuyla ilgili bakanlıklar art arda alınan önlemleri açıklarken bir uyarı da Zonguldaklı Avukat Eray Oruç’tan geldi. Oruç, salgın hastalıkla ilgili herhangi bir karantina durumunda yetkililer tarafından alınacak önlemlere uymayan kişilerin ihbar edilmesi gerektiğini belirterek “en yakınımı bile ihbar ederim” dedi.
DURUMUN HUKUKİ BOYUTUNA DİKKAT ÇEKTİ
Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüse karşı herhangi bir karantina durumunda alınacak tedbirlere uyulmaması halinde durumun hukuki boyutuna dikkat çeken Avukat Oruç, konuyla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesini işaret ederek, ‘Herkesin dikkatine... En yakınımı bile ihbar ederim ve sizler de edin’ ifadelerini kullandı. 
İKİ AYDAN BİR YILA KADAR HAPİS CEZASI VAR
Avukat Oruç’un söz konusu yasanın ‘karantina’ kısmıyla ilgili yaptığı paylaşım ise şu şekilde:
“Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır”

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2020, 14:22
YORUM EKLE

Kayseri Haber