PİYAN/GO

 Konumuz “ PİYANGO çekilişlerindeki iddialar” . “ GO “ İngilizce de gitmek demektir. Zonguldak milletvekili Deniz YAVUZYILMAZ’ın meclis gündemine taşıdığı iddialar doğru mu değil mi bilemem ama ortada bir gerçek var ki bu hayal alemine gönül vermiş yüz binlerin midesi bulandı. Onlardan biri de ne yazık ki benim. 

  Elbette her oynayan her hafta yüklü ikramiye kazanamaz. İşin doğası gereği toplanan paralardan Devletin hayır !!! işlerine ve vergi olarak yarısı ayrılır. Kalan diğer yarısı ikramiye paylaşımlarına bölünür. Amortiler işin sürmesi için “ gaz balonudur” . Amortiler kimi oyunda 3 numarayı bilenlerdir bazı oyunlarda HİÇ BİLEMEYENLERDİR kimi oyunlarda 1+1 i bilenlerdir. 

  Bu küçük paylaşımlarda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir çakallık varsa o da büyük ikramiye kısmında olur. Ülkemiz gibi ortalama IQ seviyesi Dünya ortalamalarının çok çok üstünde olan bir milletten bu oyunlarda her hafta “ DEVİR “ olması size de tuhaf gelmiyor mu? Biz millet olarak biraz çalışsak ÇİN’i geçeriz. Bir çırak 1 yılda ustasını bile geçecek bilgiye sahip olur bizde. Hatta “ boynuz kulağı geçti “ sözü bizzat bize aittir. 

  Sen git o hafta 10 milyon kolon bilmem hangi oyunu oyna ve ya hiç kimse bilemesin ya da bunca oynayan içinde yalnızca tek kişi bilebilsin! Tamam 1 hafta böyle olur anlarız da 10 hafta devreden oyunlar var. Üstelik devir arttıkça oynanan kolon sayısı da o nispette artıyor. 

  Oyunlar cazip olsun diye BÜYÜK İKRAMİYE hep yüksek tutulur. Avrupa da bu tip oyunlar bizdeki kadar rağbet görmez ama ABD de ev hanımlarından huzurevinde kalan yaşlılara kadar her kesimin oynadığı biliniyor. Onlarda büyük ikramiye tek kişiye çıktığında paranın tamamı hemen ödenmiyor. İkramiye muhtelif devrelere bölünüp öyle veriliyor talihliye. Ki o kazanan hemen kaybetmesin veya onu hemen kaybetmesinler ! 

  Bizde kazananlar bilinmiyor. Bunu kişisel bilgilerin saklanması yasasıyla koruma altına almış olmalılar. Eğer talihli çıkıp “ben kazandım” demezse Milli Piyango İdaresi açıklama yapamaz. Bana göre de bu doğru bir uygulama, öncelikle sağlık açısından ve biraz da aile nüfusunun düzensiz artışını önlemek için. 

 Ancak böyle işlerde hem çekilişler hem de kazananlar için akılda şüphe bırakacak KATAKULLİ olmamalı. Örneğin M.P İdaresinde çalışanlar ve 1. derece yakınları bu oyunları oynamamalı. Düşünsenize her hafta bir İdare çalışanına çıkıyor büyük ikramiye. Olur mu olur ! Ama sağlıklı olmaz. Efendim adam oynar ama ikramiyeyi bir tanığına aldırır. O zaman bu kural işe yaramaz. İşte bu tip şüphe uyandıracak tüm olaylardan uzak durması gerekiyor MİLLİ PİYANGO İDARESİNİN …. Güzel bir sözümüz vardır “ ŞÜYUU VUKUUNDAN BETERDİR” ( gerçek olmayan bir şeyin/dilden dile dolaşması gerçek olmasından daha kötüdür)

  İnsanların paralarını kaybetseler sorun olmaz, çalışır yine kazanabilirler ama UMUTLARINI/HAYALLERİNİ kaybederseler işte onu bir daha kazanmaları çok zor olur. 

  Naçizane bir tavsiye de daha bulunmak isterim. Bu tip Kurumlarda personelin ara ara değiştirilmesi, çalışanların sıkı denetlenmesi ( umulmadık sürede zenginleşmeleri, akrabalarının mali durumu, tuhaf ilişkiler içinde olmaları gibi) hem bu kurumun şaibeye karışmasını önler hem de akıllarda şüphe kalmaz. Eğer bir kişi denetlenmeye itiraz ediyorsa veya bunu kendine bir suçlama gibi görüyorsa İŞ BÜYÜK DEMEKTİR. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
OKTAY YAŞAR HANCIOĞLU
OKTAY YAŞAR HANCIOĞLU - 2 yıl Önce

İnsanların hayatlarını çalanlar,Hayallerinide çalarlar.Daha önce olduğu gibi inanıyorlar.Kurt kapanından vaz geçilip kurallara uyulsun.