Doğaya kurt salımı iddiası 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Karabük Şube Müdürlüğü gelen şikayet ve sosyal medyada yer alan "doğaya kurt salındığı ve evcil hayvanlara...

Doğaya kurt salımı iddiası 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Karabük Şube Müdürlüğü gelen şikayet ve sosyal medyada yer alan "doğaya kurt salındığı ve evcil hayvanlara zarar verildiği" yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 
Yapılan yazılı açıklamada, yaygınlaşan asılsız bilgiler, doğanın ve yaban hayatının korunması, avcılığın sürdürülebilirliği için yoğun çaba harcayan kuruma zarar verdiği belirtilerek, “ Söz konusu iddia ile ilgili olarak; Kurumumuzca ne bir kurt salım faaliyeti yapılmakta nede Bakanlığımız bünyesinde kurt yetiştirilen bir istasyon bulunmaktadır. Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren 5 adet kınalı keklik ve 2 adet sülün üretim merkezinde her yıl üretilen çok sayıda kanatlı av hayvanı, yapılan tahsis programları kapsamında tabiata yerleştirilmektedir. Şube Müdürlüğümüzce il genelinde 2017 yılında 750 adet Keklik, 2018 yılında da 750 adet Keklik, başarıyla gerçekleştirilmiştir. Yine ayrıca sorumluluk sahamızda çok sayıda Alabalıkta orman içi sulara salınmıştır. Şube Müdürlüğümüz sorumluluk sahasında keklik, sülün ve balık salımı yapılmaktadır fakat iddia edilen kurt salımı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” ifadelerine yer verildi. 

YORUM EKLE

Kayseri Haber