'Filyos'a 500 bin turist!'

'Filyos'a 500 bin turist!'

'Filyos'a 500 bin turist!'

Batı Karadeniz Turizm Uzmanı Engin Zaman

'Filyos'a 500 bin turist!'

Batı Karadeniz Turizm Uzmanı Engin Zaman, beraberinde Turizmci Ersin Çelikkanat ile birlikte CHP Filyos Belediye Başkan Aday Adayı Gökhan Demir'le bir araya geldi.

Filyos Marina Restaurant'ta gerçekleşen buluşmada Zonguldak'ın incisi Filyos Beldesi'ne turizm açısından yapılabilecek katkılar görüşüldü.

Filyos Belediyesi Başkanlığına talip olacağını açıklayan CHP'li Meclis Üyesi Gökhan Demir, belde hakkında yapılabilecek çalışmalar hakkında görüşmelerine başladı.

Yapılan görüşmeler kapsamında turizm konusunda bölgede adından söz ettiren isimlerden olan Engin Zaman'la bir araya gelen Demir, beldede turizmin geliştirilmesi konusunda görüş alışverişlerinde bulundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Batı Karadeniz Turizm Uzmanı Engin Zaman, Gökhan Demir'in turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olan Filyos'ta çok güzel işler başarabileceğini, gelişmeye açık birisi olduğunu, O'nun Belediye Başkanı olması durumunda Filyos'un çok hızlı bir şekilde turizme açılacağını belirtirken sözlerini şu şekilde sürdürdü:

'Filyos bölge için turizm açısından gerçekten çok önemli bir yerleşim yeri. Ancak gerek yerel yönetimlerin basiretsizliği gerekse çıkarılan bürokratik engeller neticesinde Filyos turizm açısından kendisinden beklenen patlamayı bir türlü yapamadı. Karadeniz Bölgesi'nde 2 tane antik tiyatro var... Bunlardan bir tanesi Düzce'nin Konuralp Beldesi'nde faaliyete açık durumda. Diğeri ise Filyos'ta... Ancak faal halde değil... Turizme açılması için yapılacak çok basit işlemler var. 2 tane elektrik direği yukarı kaydırılacak, karayolları ise 100 metrelik bir alanı yukarı kaydıracak. Bu engeller aşıldığında Filyos'ta, Konuralp gibi antik tiyatrosu ile turizme katkı sağlayabilecek.

Öte yandan Filyos, 5 Milyon nüfuslu başkentimiz Ankara'nın deniz kıyısına en yakın yerleşim yeridir. Burnumuzun dibindeki Amasra'ya yılda ortalama 9 yüz 50 bin turist geliyor. Bu turistler Amasra'ya giderken Bartın-Zonguldak yolunu kullanıyorlar ve o yolda Saltukova-Filyos yolayrımı var. Ancak gelin görün ki o yol ayrımında insanlarımızın o bölgenin turistik bir bölge olduğunu anlayabileceği 'kahverengi' bir tabela yok!.. Filyos eski adıyla 'TİOS' bir antik kent... O bölgede kahverengi bir tabela ile 'TİOS ANTİK KENT' yazsa en az 50 bin turist o kavşaktan dönüp beldeye ziyarete gelir. Ancak gelin görün ki yerel yönetimlerin beceriksizliği Filyos'un turizm kenti olmasının önüne geçmiş. Bahsettiğim bu basit hamleler yapılsa yalnızca belediye bütçesi ile kısa bir süre içerisinde Filyos'a yılda 500 bin turist çekeriz. Bu 500 bin turist kişi başı 1 TL harcasa Filyos ekonomisi uçup gider...

Gökhan Demir Turzim altyapısı oldukça sağlam bir isim. Ege ve Akdeniz bölgelerini çok iyi bilen, dünya çapında önemli turizm şirket sahipleri ile sağlam diyalogları olan, Avrupa'yı da gezmiş görmüş ve gördüklerini de uygulayabilecek kapasitede bir isim. Zonguldak'ın incisi Filyos'u bu bağlantıları ile turizm alanında diğer yandan yerel ve bölgesel siyaset baabındaki bağlantıları ile de her anlamda kalkındırabilecek bir isim.'

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 13:51
YORUM EKLE

Kayseri Haber