4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun

​​​​​​​Anadolu topraklarında yaşamış Santa Barbara'yı koruyucu melekleri kabul eden madenciler her yıl 4 Aralık'ı Dünya Madenciler Günü olarak kutlamaktadır.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü Kutlu Olsun

Madencilik dünyanın en zor, en meşakkatli ve en riskli uğraşıdır. Günümüz koşullarında madensiz yaşam düşünülemez. Madencilerin yerin derinliklerinden bin bir meşakkatle çıkardığı madenler sayesinde yaşamımız modernleşmekte ve kolaylaşmaktadır.

Kişi başına düşen milli gelir arttıkça, ülkeler daha fazla enerji ve maden tüketmektedir.

Kişi başına düşen milli gelirimizi 25.000 $ seviyesine çıkarabilmemiz; bu günkü gelişmişlik düzeyimiz ile kişi başına çıkardığımız 8 ton maden miktarımızı, 15-20 ton seviyesine çıkarmamıza bağlıdır. Öz kaynaklarını üretmeyen ve değerlendirmeyen ülkelerin gelişmesi mümkün değildir. Bu yüzden maden arama ve üretimini arttıracak yatırımların yapılmasını sağlamalıyız.

Ülkemiz doğal gazda % 99, petrolde % 95, kömürde % 61 dışa bağımlıdır. Aynı şekilde metal olarak dışa bağımlılığımız kurşun, çinko ve nikelde yaklaşık % 100, alüminyumda % 95, altında % 85, bakırda % 77, demir cevherinde ise % 64 oranındadır.

Her sene enerji üretimi için ithal kömüre 4-5 milyar $, metaller için de 15-20 milyar $ bedel ödemekteyiz. Öz kaynaklarımızın üretilmesi ile enerjide dışa bağımlılığımız ve cari açığımız azalacak hatta sıfırlanacaktır. Bu yüzden madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve desteklenmesi  gerekmektedir. Keşfedilen her kaynak ve üretime geçirilen her maden ülkemizin kalkınmasına hizmet demektir. Çevre ve insan sağlığına duyarlı bir üretim anlayışı ile maden zenginliklerimizi ekonomiye kazandırmalıyız. Unutulmamalı ki biz zengin madenlerimizin fakir bekçileri olmamalıyız.

Bu vesile ile tüm madencilik camiamızın 4 Aralık Dünya Madenciler gününü kutluyor, sektörümüze emeği geçen tüm madencilere şükranlarımızı sunuyor ve bu uğurda  hayatlarını kaybeden tüm emekçileri  minnet ve şükranla anıyoruz.

YORUM EKLE

Kayseri Haber