Türkiye’de e-ticaret pazar hacmi 42.2 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’de e-ticaret pazar hacmi 42.2 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’de e-ticaret pazar hacmi 42.2 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’de 17 milyon 580 bin kişi internet üzerinden alışveriş yapıyor. Sanal alışveriş müşterilerinin 10 milyon 80 binini erkekler, 7,5 milyonunu da kadınlar oluşturuyor.* Veriler gösteriyor ki; tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını online platformlara taşımaları Türkiye’deki e-ticaret pazarının daha çok büyümesine ve gelişmesine önemli katkılar sağlıyor. Ağustos 2018’de Türkiye pazarına iddialı bir giriş yapan, Avrupa’nın önde gelen moda arama motorlarından GLAMI, Türkiye’nin potansiyeline inanıyor ve markaların da e-alışveriş potansiyelini değerlendirmeleri gerektiğini söylüyor.

TÜBİSAD’ın son raporuna göre 2017 yılında Türkiye’de e-ticaret pazarı hacmi 42.2 milyar TL’ye ulaştı. 23 milyar TRY ile online perakende, gelirlerin %55’ini oluşturdu. 2011’den bu yana yıllık %29’luk bileşik büyüme hızı ile Türkiye’de online perakendenin 2022 yılında elde edilen gelirleri ikiye katlayacağı öngörülüyor. Aynı zamanda, gelişmiş ülkelerdeki %10 oranı ile karşılaştırıldığında, Türkiye’de sadece %4.1 olan online perakende penetrasyonu oranı bu sektörün gelişmesi için güçlü bir alan olduğuna işaret ediyor.

Türkiye, e-ticaret potansiyeli çok yüksek bir ülke

Türkiye’nin gerek ekonomik potansiyeli gerek sahip olduğu genç nüfus ile birlikte e-ticaret pazarında çok avantajlı bir ülke konumunda olduğunu söyleyen GLAMI Türkiye Ülke Müdürü Sabina Kabusheva, alışveriş potansiyeli olarak bakıldığında e-ticaret alanında Türkiye’de hızlı bir büyüme gözlemlediklerini ve bunun Türk pazarını bir cazibe merkezi haline getirdiğinin altını çiziyor. Kabusheva, büyüyen e-ticaret pazarında markaların online alışverişe daha çok yatırım yapmalarının rekabet güçlerini artırmak adına çok büyük önem taşıdığını söylüyor.

Online alışveriş tüketicilerin hayatını kolaylaştırıyor

Zaman tasarrufu, oturduğumuz yerden alışveriş yapmanın rahatlığı, yorulmadan ayağımıza gelen hizmet, ürün çeşitliliği, ürün karşılaştırmaları, teslimat kolaylığı ve bunların hepsini farklı sanal mağazalardan yapabilmek gibi faktörler tüketicileri online alışverişe çeken en önemli unsurlar. Bu noktada tüketicilerin özellikle moda konusunda yüzbinlerce seçenek arasında aradıklarını rahatça bulabilecekleri yenilikçi uygulamalara da ihtiyaçları var. Diğer bir yandan indirimli ürün sunan markalardan tutunda popüler ya da özel tasarım sunan markalara varıncaya kadar hemen hepsi, belirli pazarlama kanallarında çekici ürün önerileriyle doğru kitleyi hedeflemeye çalışıyor. GLAMI bu markaların yeni kitlelere ulaşmasına ve yeni müşteriler elde etmesine yardım ediyor. “Alışveriş yapmadan önce akla gelen ilk site olmayı hedefliyoruz” diyen GLAMI Türkiye Ülke Müdürü Kabusheva sözlerine şöyle devam ediyor: “Marka ve mağaza sahiplerinin ilgili alıcılara ulaşması için muazzam bir platform sunarak piyasada kilit rol oynama arzusundayız. Sürekli artan ürünlerimiz arasında her zaman keşfedilebilecek yeni bir ilham kaynağı bulundurduğumuzdan emin oluyoruz”

Markanız neden GLAMI’de yer almalı?

GLAMI, odağında moda olan bir ürün arama motoru ve sanal mağazaların tekliflerini tek bir platformda toplayıp kullanıcıların hızlı ve basit bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlıyor. Bu platformu en farklı kılan özelliklerinden biri, akıllı teknolojisi sayesinde kullanıcıların incelediği ürünleri baz alarak giyim, ayakkabı ve aksesuar kategorilerinde ilgi çekici önerilerde bulunması ve kullanıcıların diğer beğenebilecekleri ürünleri göstermesi. Kullanıcının ürün ile daha fazla vakit geçirmesi satışa giden yolda en önemli aşamalardan biri. Bu nedenle GLAMI’de yer almak markaların bir adım önde olması açısından çok önemli.

Daha geniş bir hedef kitlesine ulaşmanızı sağlar

Her markanın belli bir hedef kitlesi var. Günümüz dünyasında internet üzerinden daha çok müşteriye ulaşmak ve hedef kitleyi genişletmek ise artık çok daha mümkün. GLAMI’nin e-alışveriş sitelerine sunduğu en büyük avantajlardan biri de sanal mağazalar için yeni ziyaretçi kaynağı yaratarak çok daha geniş bir hedef kitlesine ulaşmalarını sağlaması.

Potansiyel müşteriyi sitenize ulaştırır

GLAMI, potansiyel müşterinizin beğendiği ve aradığı ürüne daha kolay ulaşmasını sağlayarak müşteriyi sitenize getiriyor. Böylece hem sitenizin trafik akışı hızlanıyor hem de sipariş oranlarınızda artış yaşanıyor. Bir diğer önemli avantajı ise marka bilinirliliğinizi artırması.

E-mağazanızı GLAMI’ye nasıl bağlarsınız?

Mağazanızın GLAMI ile bağlantı kurması çok basit. GLAMI kataloğunda yer almak için www.glami.com.tr/info/magaza-ekle adresinden mağazanızı sisteme kaydedebilir ve hiçbir taahhüt olmadan ücretsiz başlayabilirsiniz. GLAMI yönetim paneli, sonuçlarınızı takip etmenize, indirim kuponları eklemenize ve en iyi performans gösteren kategorilere teklif vermenize olanak tanır. Bu sayede tıklama başına maliyetinizi artırabilirsiniz.

*TÜİK, 2017

GLAMI’yi www.glami.com.tr adresinden ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi için;
Tayibe Sönmez
FM Data İletişim Danışmanlığı
tayibesonmez@data-iletisim.com
Tel: 0212 662 78 00
GSM: 0531 511 66 51
www.data-iletisim.com

 

YORUM EKLE

Kayseri Haber