MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİNE ÜÇ YENİ BAŞLIK EKLENDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Türkiye'nin 81 il ve 160 ilçesinde mesleki yeterlilik sınav ve belgelendirme hizmeti verilmesi amacıyla kurulan ve kurulduğu günden bugüne Oda ve Borsaların işbirliğiyle şu ana kadar 16 ilde 31 binden fazla adayın sınav ve belgelendirme sürecini yürüten TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, gelen talepler doğrultunda kapsamını genişletmeye devam ediyor.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGELERİNE ÜÇ YENİ BAŞLIK EKLENDİ

Son yapılan eklemeler ile Emlak Danışmanları, Servis Aracı Şoförleri ve Köprülü Vinç Operatörleri için mesleki yeterlilik belgelendirme işlemleri TOBB MEYBEM tarafından yapılacak. Eklenen yeni meslekler aşağıda açıklamaları ile belirtilmiştir.

1.) Emlak Danışmanları için Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 ve Emlak Danışmanı Seviye
4:Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan "Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği" ile MYK mesleki
yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi alınmadığı takdirde,
Ticaret Bakanlığı'ndan yetki belgesi verilmeyecektir. Aralık 2019'a kadar MYK mesleki
yeterlilik belgesi alınmalıdır.

2.) Servis Aracı Şoförleri için Servis Aracı Şoförü Seviye 3: İçişleri Bakanlığı tarafından
yayımlanan "Okul Servis Araçları Yönetmeliği" ile okul öğrencilerini taşıyan şoförlerin MYK
mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale gelmiştir. Uygulama 2020 yılında başlayacaktır.

3. Köprülü Vinç Operatörleri: MYK tarafından yayımlanan 11 Kasım 20l8 tarihinde
yayımlanan "Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere ilişkin  Tebliğ ile "Köprülü Vinç Operatörü Seviye 3" mesleği zorunluluk kapsamına alınmıştır. Üyelerimizin
cezai yaptırımla karşılaşmaması adına 11 Kasım 2018 tarihine kadar çalışanlarına mesleki
yeterlilik belgesini aldırması gerekmektedir.


Konu ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir " TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda, çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek, sınav merkezleri kurmak ve işletmek üzere kurulmuştur. Yakın bir gelecekte bir çok meslek dalı için zorunlu hale gelecek bu belgelendirme işlemi üyelerimiz ve çalışanları için çok önemlidir. Biz Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin sınav ve belgelendirme süreçlerinde yanlarındayız.  Belgelendirme kapsamındaki üyelerimiz ile ilmizde bu alanlarda faaliyet gösteren ya da bu alanlarda çalışmayı hedefleyen kişiler odamıza bizzat müracaat edebilecekleri gibi projedestek@ztso.org.tr e-posta adresinden de bilgi talep edebilirler" dedi.
 

YORUM EKLE

Kayseri Haber