Yavuzyılmaz uyarmıştı! Bugün 1 kişi ölmeyecekti!

Zonguldak-Devrek Karayolu Gökgöl Tüneli çıkışında sabah 9.00 sıralarında meydana gelen trafik kazadasında, 46 KL 626 plakalı aracın dereye uçması sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Kazanın gerçekleştiği yerde bariyer olmaması, kazanın bilançosunu arttırdı.

Yavuzyılmaz Bariyer İstemişti

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz 31 Ağustos 2018 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na “Zonguldak-Devrek Karayolunun geliş-gidiş istikametinde bulunan dere yatağı uçurumlarının kenarından teğet geçen, bariyer konulmamış, kaza riski yüksek yollar” başlıklı bir dilekçe vermiş ve bölgeye bariyer konulmasını talep etmişti. CHP’li Milletvekili dilekçesinde 20 Ağustos 2018 tarihinde yolda fiziki incelemeler yaptığını ve incelemeler neticesinde yolun dere yatağı kenarında yer alan uçurumlarına bariyer konulması gerektiğinin can ve mal güvenliği açısından zorunlu olduğunu belirtmişti. Zonguldak-Devrek Karayolu inşaatı bu yılın ikinci çeyreğinde ödeneksizlik yüzünden durmuştu. 
Milletvekili Yavuzyılmaz, konu ile ilgili dilekçe vermek ile yetinmemiş, 10 Eylül 2018 günü Kastamonu’ya giderek Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi’yi ziyaret ederek konunun aciliyetini ve çözülmesi gerektiğini bizzat iletmişti. Kastamonu’ya giderken yolda durarak kaza riski yüksek ve bariyer eksikliği bulunan bölgede bir bilgilendirme videosu da çeken Yavuzyılmaz, konuyu gündeme taşıyarak mevcut durumu gözler önüne sermişti.

Karayolları Sorumluluğu Sürücülere Bırakmıştı

CHP’li Milletvekili’nin bu talepleri ve uğraşlarının ardından Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından dilekçeye 12.09.2018 tarihli yazılı bir yanıt gelmişti. Gelen yazılı yanıtta; “Zonguldak’tan Devrek’e gidiş istikametinde bulunan Üzülmez Tünelinin çıkışının; 2,3. Ve 4. Km’leri boyunca yol hattı sathi kaplamalı seviyede hizmet etmektedir. Henüz yol genişletme ve üstyapı çalışmalarına başlanılmamıştır. Ayrıca bu kesimde dere yatağı ıslah çalışmaları bünyesinde açık kanal, kapalı kanal ve istinat duvarı yapıları teşkil edilecektir” ön bilgisi verilirken, yazılı yanıtın devamında “Aynı kesimde yine yapım çalışmaları tam olarak tamamlanamadığı için sağ ve sol taşıma yolları arasında oto korkuluk yapılması şu an için mümkün görülmemektedir” denilmişti.
Yine aynı yazılı yanıtta Karayolları Genel Müdürlüğü; “Yol kullanıcılarının karayolu üzerindeki işaret ve işaretçilere uyması, sevk ve idare ettikleri araçların mevcut yol şartlarına uygun olarak kullanmaları trafik güvenliğinin sağlanması bakımından son derece önem arz etmektedir” denilerek, fiziki güvenlik tedbirlerinin alınmamasının sonucunda sorumluluğu sürücülere bırakmıştı.
 
CHP’li Yavuzyılmaz Konuyu TBMM Genel Kurulu’na Taşımıştı

Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz 30 Ekim 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; Devrek -Zonguldak -Ereğli karayollarında güvenlik eksiklikleri ile ilgili, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını göreve çağırmıştı. Yavuzyılmaz konuşmasında; “Zonguldak Devrek ve Ereğli kara yollarının dere yatağı uçurumlarına teğet geçen yollarının büyük bölümünde çelik veya beton bariyer bulunmamaktadır. Her hafta vatandaşlarımız bu yollarda bu nedenlerle can vermektedir. Karadeniz'in yağmurlu, sisli kış aylarında bu yollar tuzak niteliğindedir. Bu doğrultuda yaptığımız temaslarda anlaşılmıştır ki bu bölge yol inşaatları bir türlü tamamlanamadığı için bariyer montajı yapılamamaktadır. Ödeneksizlik yüzünden bu yol inşaatları da durmuştur. Maalesef Karayolları Bölge Müdürlüğünün elinde tek bir bariyer kalmamıştır. Bariyer ihalesi de yapılmamaktadır. Daha fazla can kaybetmeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığını göreve davet ediyoruz.” demişti.
Tüm bu girişimlere rağmen sorumlulukların yerine getirilmemesi sonucu yaşanan can kaybının ardından CHP’li Milletvekili yaptığı açıklamada: “Zonguldak-Devrek karayolunda dere yatağı uçurumlarına teğet geçen yollardaki bariyer eksiklerinin hangi gerekçelerle giderilmediğine ilişkin 15.Karayolları Bölge Müdürlüğü'ne (KGM) verdiğimiz Bilgi Edinme Dilekçesine gönderilen yazılı yanıtta tarafımıza özetle; İlgili güzergâhta devam etmekte olan yol çalışmaları tamamlanmadığından dolayı (30 yıldır tamamlanamıyor) karayolu ve dere yatağı uçurumları arasına bariyer koyamayacağını belirtmiştir. Ödeneksizlik yüzünden durmuş olan bu çalışmaların ne zaman devam edeceği de belirsizdir. KGM yanıtında, sorunun çözümü olarak, uçuruma teğet geçen bariyersiz karayollarında araç sürücülerine yavaş gitmelerini önermektedir. Dilekçemizde de yazdığımız üzere, Trafik Kanunu Madde1 ve Madde7'ye göre KGM'nin görevi, karayollarındaki can ve mal güvenliğini sağlayacak tedbirleri almak ve aldırmaktır; ancak türlü bahanelerle görevini yapmamaktadır.

Hiçbir Ödenek Kaybettiğimiz Canı Geri Getirmeyecek!

Tek çözüm; KGM'nin görevini ciddiyetle yapması, bu bariyerleri yerlerine koyması ve böylelikle can kaybı yaşanmasını önlemesidir. Fakat bu gün bir can kaybı yaşadık ve önlem alınmazsa maalesef bu son olmayacak! Sorumlular daha fazla insanımızı kaybetmeden önlemleri almakla mükelleftir. Hiçbir ödenek kaybettiğimiz canı geri getirmeyecektir! Acilen şehrin Ankara istikametinin tek girişi olan bu yolda gerekli tedbirler alınmalıdır! Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın önceliği bahane üretmek değil insan hayatını korumak, can güvenliğini sağlamaktır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:27
YORUM EKLE

Kayseri Haber