Zonguldak’tan 100 bin TL’ye aldık, 2 milyon 250 bin Euro’ya sattık...

Medipol Başakşehir, Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın sezon sonu sona erecek olan sözleşmesini 5 yıl uzattı. 

Zonguldak’tan 100 bin TL’ye aldık, 2 milyon 250 bin Euro’ya sattık...
banner170

Medipol Başakşehir, Teknik Direktör Abdullah Avcı’nın sözleşmesini 5 yıl daha uzattı. 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda düzenlenen imza törenine Avcı'nın yanı sıra Başkan Göksel Gümüşdağ ve yöneticiler de katıldı. İmza töreninde konuşan Gümüşdağ, “2014’te Başakşehir olarak bir planlamamız vardı. O planlama 5 yıllıktı. Bu süreçte yaptığımız planlar Başakşehir'i bir marka haline getirdi. Son iki yıldır da şampiyonluk yarışında zirveyi zorlayan bir takım haline getirdi. Biz uzun soluklu planlamalar yapıyoruz. Bu planlamalardan dolayı istikrarlı gidişimiz devam ediyor. Bugün 2019-2024 yılına kadar bir sözleşme imzalayacağız. Hocanın kendisi ve ekibiyle bu kulübe çok katkıları var. Ben katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Başakşehir’i uluslararası kulüplerle de iş birliği içinde. Tabii ki 100 yıllık çınarlar var, saygı duyuyoruz ama 5 yıldır başarılı olan Başakşehir de bir alkışı hak ediyor. Bizim amacımız bu kulübü daha büyütmek ve uluslararası alanda ses getirir hale getirmek. Biz saha kısmını hocamıza verdik. 5 yıl beraber olmaktan çok mutluyduk. Bir 5 yıl daha kendisiyle birlikte olma isteğimizi deklare ettik. O da bu düşüncedeydi. Ben hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı. 

Göksel Gümüşdağ: "Başakşehir’e haksızlık ediyorlar" 
Medipol Başakşehir’in siyasi desteklerle şampiyon yapılmak istendiği gibi tutumun kamuoyunda bulunduğunun sorulması üzerine Göksel Gümüşdağ, şunları söyledi: 

“100 yıllık çınarlarla yarışta olduğunuzda bunların konuşuluyor olması çok doğal. Ama herhalde bizi konuşanların çoğu başka şeyleri hayal ediyorlar. İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü 7 ortaklı bir anonim şirkettir. Bu şirketin kötü yönetiminden de bu 7 ortak sorumludur. Kötü yönetimden mal varlığımızla sorumluyuz. Diğer kulüplerin böyle bir durumu yok, Kasımpaşa ve Göztepe hariç. Aslında biz zoru başarıyoruz. Eğer siyaset müdahale ediyor olsaydı herhalde Rize ve İstanbul Büyükşehir Belediye ligden düşmüş olmazdı. Haksızlık ediyorlar. Devlet kurumumuzun bize sponsor olma olasılığı sıfırın altında. Böyle bir şey mümkün değil. 2017-2018’de Süper Lig ve Türkiye Kupası gelirleri 36.2 gelir payı. UEFA gelirleri 17.9. Oyuncu satış geliri 26.5. Bizim reklam gelirimiz, isim haklarımızın hepsi yüzde 16. Bizim bütçemizin tamamı UEFA, yayın geliri, Türkiye Kupası ve UEFA geliri. Bugün Türkiye’de yerli alt yapıdan gelen oyuncunun yurt dışına satış rekoru bizdedir, 15 milyon Euro nakit. Enver Cenk Şahin’i 100 bin TL’ye Zonguldak’tan aldık, 2 milyon 250 bin Euro’ya Bundesliga’ya sattık. Stephan Badji’yi 250 bin Euro’ya aldık, 2 milyon 750 bin Euro’ya Anderlecht’e sattık. En sonunda 100 bin Euro’ya aldığımız oyuncuyu Al Ittihad’a 4 milyon Euro’ya sattık. Bir de geçen sene UEFA’ya katıldık. 30-35 milyon Euro etti. Dolayısıyla haksızlık ediyor. Başakehir’in başarısı örtünemez. Kabul edilir, edilmez ama İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü, Türkiye’de model bir kulüptür. Uluslararası bir şirketten her ay bağımsız denetleme raporu aldırıyorum. Bunu Türkiye’de yapan kaç kulüp var. Diğer kulüplere de haksızlık etmeyelim, onların da geçmişten gelen borçları var. Ama biz Süper Lig lisansı aldığımızda uluslararası bağımsız bir şirkete değerlemesini yaptırdım ve 17.5 trilyon bedel ödedim. Kulübü satın alırken. Ayrıca Türkiye’de bir örnek daha var mı, 10 yıl aynı teknik direktörle çalışan. Ben hayatımda Abdullah Avcı’dan başkasıyla çalışmadım. Dolayısıyla bu model üzerine çalışmak lazım. Türkiye’den değil, uluslararası alandan bizlerle bu iş modelini konuşmaya gelenler var.” 
Gümüşdağ, ayrıca İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü olarak geçtiğimiz sezon ödedikleri vergi oranlarını da açıklayarak, "2017-2018 sezonunda 38 milyon 739 bin 982 TL vergi ödemişim. 2018-2019 sezonunda da tahmini 44 milyon 074 bin 575 TL ödemiş olacağız" dedi. 

“En büyük hedefimiz sezonu şampiyon bitirmek” 
Abdullah Avcı ile imzalanan 5 yıllık kontrat süresi içerisinde kendisine gelebilecek tekliflere yönetim olarak nasıl bir tutum sergileyeceklerini de açıklayan Başkan Gümüşdağ, “Hocamızın farklı kulüplerle konuşuluyor olması, teklif gelmedi ama gelebilme ihtimalinin olması önemli bir olay. Biz hocamıza iyi bakıyoruz, iyi kadro kuruyoruz, hocamız da bunu kendi teknik yeteneğiyle süslüyor. Uluslararası arenada da hocamıza talipler olabilir. Bizim en büyük hedefimiz sezonu şampiyonlukla bitirmek. Dolayısıyla bugün en önce düşüneceğimiz şey bu olmalı” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER