Burun Tıkanıklığı Hastalık Habercisi mi?

Her yaşta hemen herkes burun tıkanıklığı sorunu yaşıyor. En sık deviasyon ve burun etlerinde şişme sonucu oluşuyor. Ayrıca alerjiye, soğuk algınlığı, girip veya sinüzit gibi enfeksiyonlara ve burun içinde oluşan poliplere bağlı olarak da burun tıkanabiliyor.

Burun Tıkanıklığı Hastalık Habercisi mi?
banner170

Hastalık geçince burun tıkanıklığı da ortadan kalkıyor. Ama deviasyon ve burun etlerinde şişme gibi nedenlerle oluşan burun tıkanıklığı kalıcı olabiliyor ve zamanla ciddi sağlık problemlerine de yol açabiliyor. Sürekli burundan yeterli hava alamayan kişinin öncelikle uykusu bozuluyor. 

Rahat ve derin uyku uyuyamama, uykuda horlama, nefesin durması, aşırı terleme, boğazda kuruma ve sık uyanma gibi sorunlar görülmeye başlanıyor. Uykunun yeterli ve kaliteli olmaması nedeniyle gün içinde kişi oturduğu yerde veya araba kullanırken uyuyor, özellikle efor sarf ederken, örneğin merdiven ve yokuş yukarı çıkarken çabuk yoruluyor ve nefes darlığı sorunu çekiyor.

Ağzınız açık mı uyuyorsunuz?

Geceleri ağzınız açık uyuyor, sık sık uyanıyor, sabahları yorgun kalkıyorsanız, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekiyor. Çünkü bunun altında, burundan yeterli soluk alamayan kişide yaşanan en önemli sorun olan ve solunumun 20-30 saniye durması olarak ifade edilen “uyku apnesi” yatabiliyor. Uyku apnesi geniz etine bağlı olarak küçük çocuklarda gelişebileceği gibi, kilolu, boynu kısa ve burnu tıkalı yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor. Zamanında tedavi edilmediği takdirde de yüksek tansiyon ve koroner kalp hastalığı ile kalp yetmezliği gibi kalp hastalıklarını tetikleyebiliyor.

 Burun tıkanıklığı için..

Geniz eti, deviasyon, kıkırdak ile kemik eğriliği, konka denilen burun eti büyümesi ile burun içinde et oluşumu gibi sorunların burun pasajını tümüyle tıkadığı durumlarda tek çözüm ameliyattır. Aynı şekilde kronik sinüzitlerde de ameliyata başvuruluyor. Akut sinüzitlerde ve alerjik burun akıntıları ile tıkanıklıklarında antibiyotik tedavisi ve burun spreylerine başvuruluyor.

Burun içinde akut sinüzit, alerji veya enfeksiyona bağlı koyu bir salgı varsa ve bu nedenle burun etleri de aşırı şişmişse, burun yıkama solüsyonları, ilaç ve spreyle çözüm sağlanabiliyor. Okyanus suyu spreyleri ve burun yıkamak için kullanılan himalaya tuzu solüsyonları da yararlı oluyor. Ancak burun açıcı spreylerini 5 günden fazla kullanmamak gerekiyor. Alerjik nezlede kortizonlu spreyler, doktor önerisine göre daha uzun süre kullanılabiliyor.

YAPISAL NEDENLER

Yapısal nedenlerin erişkinlerde görülen en sık nedeni burun kemiği ve kıkırdağın eğriliğidir. Genellikle insanın hayatında geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerin bir kısmında doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Bu nedenle burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülmektedir. Eğer bu durum nefes almayı güçleştirirse cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesidir. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur. Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar, hatta horlarlar. Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde bir mutsuzluk ifadesi vardır. Hatta dişlerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir.

Bu kategori içinde yer alan başka nedenler arasında burun tümörleri ve yabancı cisimler de vardır. Çocuklar küçük parçacıkları burunlarına sokma eğilimindedir. Bunlar düğme, çengelli iğne, oyuncak parçaları, bezelye ve nohut olabilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı hissettiğinizde dikkatli olun. Çünkü bu yabancı cisim tarafından tıkalı bir burnun uyarısı olabilir. Bu durumda muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

ALERJİK NEZLE

Allerjiye hedef olan önemli organlardan bir tanesi burundur. Alerji yapıcı cisimlere (allerjenlere) vücudun normalin üstünde tepki göstermesidir. Burun tıkanıklığı yapan alerji sebebi sıklıkla alerjik rinit olarak adlandırılır. Alerji; yabancı bir cisme ( polen, ev tozu akarları, hayvan atıkları ) karşı oluşan aşırı hücre yanıtıdır. Polenler ilkbaharda ve sonbaharda sorun oluştururlar. Bunun yanında ev tozu bütün bir yıl boyunca rahatsız edebilir. Bunun ideal tedavisi şikayetlere neden, olar şeylerden uzak durmaktır. Allerjik hastalarda, soğuk algınlığında olduğu gibi. vücutta histamin salgılanmasına neden olan parçacıklar sonucunca burun tıkanıklığı ve akıntısı oluşur. Antihistaminik ilaçlar histaminin etkisini önleyerek şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

ENFEKSİYON

Soğuk algınlığı genellikle gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha az görülür. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Soğuk algınlığında burun zarları şişer ve sıvı salgılaması artar. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. Kronik sinüs enfeksiyonları ağrı görülmeyebilir. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişir. Hastalık aşağı hava yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

VAZOMOTOR RİNİT

Burundaki kan damarları ile ilgili bir burun tıkanıklığı sebebidir. Alerji, enfeksiyonlar ve bunlara bağlı nedenler, burun damalarının genişlemesine ve vazomotor rinite yol açabilir. Bunlar arasında stres, tiroid fonksiyonlarında yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve bazı burun açıcı damlaların aşırı ve uzun kullanımı diğer sebepler arasındadır.

Burun tıkanıklığı tedavisinde lazerli çözüm

Alerjik yapılı kişilerde burun içinde sulu salgıya, burun etlerinde aşırı şişme ve burun tıkanıklığı eşlik ediyor. Bu kişilerde en iyi tedavi yöntemi ilaç kullanımı ve kortizonlu spreyler olmakla birlikte, şiş olan burun etlerinin lazer ile küçültülmesi kalıcı tedavi sağlıyor. Ağrısız ve kanamasız olan bu yöntemde tampon da kullanılmıyor. Kişinin burun pasajı açıldığı gibi aşırı sulu salgı da azalıyor. Bu sayede kişiler oldukça rahatlıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER