İSKELE VE SÜRMEN...

İnsan hayatında özel olan bazı değerler vardır...

İSKELE VE SÜRMEN...
banner170

İnsan hayatında özel olan bazı değerler vardır... Doğduğu evi, büyüdüğü mahallesi, okuduğu okulu, işe ilk girdiği günü ve işyeri, aldığı hediyeleri, kazanımları, yaşadığı anıları, evlendiği salonu ve ilk anne-baba, dede olduğu gün gibi… İleriki yıllarda çocuklarına, torunlarına anlatacağı yaşanmış hikayeler gibi… Bu değerler kişinin kutsallarıdır, özenle koruyup yaşatılmasını istediği, geleceğe miras bıraktığı vasiyetidir…
Hangimiz istemez, çocuğunun elinden tutup gezdirirken, “Bak çocuğum ben bu okulda okudum”… “Bu evde doğdum, büyüdüm”… “Bu salonda evlendim” demeyi... 
Toplumlar değerlerini geleceğe aktaramıyorsa eksilebiliyorlar… Saydığımız özellerimizin kaç tanesini torunlarımıza gösterebiliyorsak, o kadar değerlerimize sahip çıkmışız demektir. Kaybedilmiş olanlar kültürel kaybımızdır… Yıkıp yerine yenisini yapmak veya hiç yapmamak, üzerinde uzun düşünülmesi gereken önemli bir konudur.
Zonguldak’ta, “Bak çocuğum ben burada evlendim” cümlesini, Sürmen Düğün Salonun’da evlenenler artık söyleyemiyor. Buhar oldu uçtu, diğerleri gibi… 50 yıllık bir tarihi vardı, kimileri çok değil diyebilir. Altındaki iskeleye ne diyeceksiniz!!! Tam bir kent hafızasıydı… 1900’lerde yapıldı. 1932 den önce ahşap, sonra beton olan yolcu iskelesiydi… Hangi Zonguldaklı altında serinleyip deniz havası almadı, hasretle gelen yolcusunu beklemedi, erzakını, balığını, eşyasını bu rıhtımdan temin etmedi…

BETON İSKELE…

1 Nisan 1924 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin ilk ili olan Zonguldak, bu tarihten hemen sonra sanayileşmenin de merkezi olarak belirlenmiştir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla Agah Çağlar Zonguldak’a nafia (bayındırlık) müdürü olarak gönderilir. Zonguldak’ta yaşadığı dönemde müteahhit olarak kent merkezinde bir çok binanın yapımına imza atmıştır. Agah Çağlar’ın yaptığı binalardan hafızalara kazınan, beton yolcu iskelesi ve Mehmet Çelikel Lisesi olmuştur..

Zonguldak’ın dış dünya ile bağlantısı olan ilk iskele ahşap ve kullanışsız bir durumdaydı. 1930 yılından sonra Türkiye’nin ilk vilayeti Zonguldak kentleşme, planlama kapsamında pilot bölge seçildi yolcu ve eşya nakliyesinin artmasından dolayı iskelenin yenilenmesine karar verildi. 1931 yılında sökülen ahşap iskele, 1932 yılında işi üstlenen müteahhit Agah Çağlar tarafından yenilendi. 
Beton iskele iki kat inşa edildi, yolcu indirme iskelesi, üzerine bir vinç monte edilerek denizyoluyla gelen çektirme ve teknelerin yükleme ve boşaltma ihtiyacını uzun yıllar karşıladı.

SÜRMEN DÜĞÜN SALONU…
1964 yılında tarihi beton iskelenin üzerine belediye tarafından lokanta ve düğün salonu kullanım amaçlı yapı inşa edildi, ilk işletmecisi Necati Sürmen’den ismini alarak, hafızalarda “Sürmen Düğün Salonu” ismini alan salon, bir çok hatırasıyla birlikte 2001 yılında yıkıldı.

Alıntı: Yüksel Yıldırım
Zonguldak Nostalji

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER