Yine SÖZCÜ'ye manşet olduk!

‘2 km’lik yol açılmadı, 25 milyar dolar zarar var’

Yine SÖZCÜ'ye manşet olduk!
banner170

Zonguldak’ta 90 milyon tonluk kömür rezervi tespit edildi. 2 kilometre uzunluğundaki galeri tam 5 yıldır açılamadı. Türkiye ithal kömüre 5 yılda toplam 25 milyar dolar ödedi.

‘2 km’lik yol açılmadı, 25 milyar dolar zarar var’

Türkiye yılda 100 milyon ton kömür üretimi hedefine ulaşırken, TBMM KİT Komisyonu'nda çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Zonguldak'ta 90 milyon tonluk kömür rezervi olan bir bölge tespit edildi. Ancak 2 kilometre uzunluğundaki galeri 5 yıldır açılamadığı için bu kömüre ulaşılamıyor. Her yıl 5 milyar dolar ödeyerek, 30 milyon ton da kömür ithal ediliyor.

zonguldak

CHP Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “90 milyon ton kömürün çıkarılıp üretime hazır hale getirilmesi için, 33 kilometre galeri açılması kararlaştırıldı. Bunun 31 kilometresi yapıldı. Ancak son 5 yıldır 2 kilometre daha gidilemediği için bu kömüre ulaşılamıyor. Müteahhit işi taşerona veriyor, taşeron işi bırakıyor, para ödemiyor, işçi kaçıyor, devlet bütçe ayırmıyor, 90 milyon ton kömür de yatıyor'' dedi. CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Ünal Demirtaş da, ‘'Her yıl ortalama 4 milyar dolar bir parayı taşkömürü ithalatı için ödüyoruz. Bizim cebimizden çıkıp, yabancı kömür üreticilerinin cebine giriyor. İthalata dayalı modeli bırakıp, kömür üretimini artırmamız gerekiyor'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 22:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Oguz kaan
Oguz kaan - 6 ay Önce

Bilinçli bir şekilde çıkartılmıyor özel sektör baronları ve bazı Zonğuldak eski millet vekilleri Ttk yı içerden şefler ve öühendisler le birlikte Asıl kömür damarlarını gizletip özel sekterün madenleri ele geçirmesi için çalışıyorlar Zonğuldak mafyanın elinde

SIRADAKİ HABER