Türkiye'nin Depremselliği...

5 Aralık “Dünya Mühendisler Günü” kapsamında Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan üniversitemizde “ Türkiye’nin Depremselliği” başlıklı bir konferans verdi.

Türkiye'nin Depremselliği...
banner170

Prof. Dr. Ahmet Ercan Üniversitemizde “Türkiye'nin Depremselliğini” Anlattı

5 Aralık “Dünya Mühendisler Günü” kapsamında Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan üniversitemizde “ Türkiye’nin Depremselliği” başlıklı bir konferans verdi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan konuşmasına, üniversiteyi bu kadar gelişmiş bulduğuna sevinerek şaşırdığını ve bunda katkısı olan herkesi tebrik ettiğini söyleyerek başladı.

Ercan: “Deprem olmasa Zonguldak’taki maden yatakları olmazdı.”

Doğa olaylarını felakete çevirenin insanoğlu olduğunu kaydeden Deprem uzmanı Ercan,“Çünkü doğanın insan gibi bir yaşantısı vardır. O yaşantıya insanoğlu uyum sağlamak zorundadır. Deprem doğanın kuralıdır ve tam olması gerektiği gibidir. Doğa olayının felakete dönüşmesi insanın kendi hatasıdır. Günün birinde deprem olmazsa yeryüzünde yaşam bitmiş demektir. Deprem olmasa balık tuttuğunuz denizler, güzel dağlar olmazdı. Zonguldak’ın altındaki maden yatakları olmazdı. Tarım yapamazdık, ırmaklar olmazdı. Bu doğanın kanunudur, kuralıdır. Her şey tam olması gerektiği gibi sadece dünya üzerinde değil bütün evrende de öyle. Zaten bilim; kuruluşun, düzenin, gizemini araştıran bir dal. Biz bunun neden, nasıl ayrıntılarını araştırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.  

“Türkiye birinci derece deprem bölgesi değildir.”

Ekonomisi kötü olan ülkelerde depremin adının 'kıran' olduğunu ifade eden Prof. Ahmet Ercan, depremin ekonomiyle olan ilişkisini de şöyle anlattı: Ekonomisi kötü olan bir yerde deprem felaket demektir. Depremlerden korunmak için ne gerekiyor? Ekonominin ve eğitimin yükseltilmesi gerekiyor. Ekonomisi güçlü olan ülkelerde depremin yıkıcı etkisi daha az olmaktadır. Türkiye birinci derece deprem bölgesi değildir. Türkiye'nin birinci derece deprem bölgesi olması için 8'den daha büyük deprem olması gerekiyor. Oysa bugüne kadar ki depremlerde en büyük deprem Erzincan'daki depremdir.”

“Zonguldak, deprem güvenliği yapılarının yapılabileceği güvenli bir bölgedir.”

Zonguldak’ın jeofizik yapısı hakkında da bilgi veren Ercan, “Zonguldak ülkemizde, deprem güvenliği yapılarının yapılabileceği en güvenli bölgelerinden biridir. Ancak çarpık yapılaşmanın büyük bir sorun oluşturmaktadır. Kentsel dönüşüm yapıları yenilemek değil yaşamı düzenlemektir. Endüstri merkezi ve yerleşimin yerlerinin değiştirilmesi gerek. Kömürü taşıyamayacağımıza göre Zonguldak’ı taşıyacağız” diye konuştu.

Konferansın sonunda Rektör Çufalı, “Değerli hocamıza, hem fiziki deprem hem de hayat akışımız içirişinde olan depremler hakkında verdiği bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederiz. Benim için çok güzel, çok anlamlı bir gün oldu.”  diyerek Prof. Dr. Ahmet Ercan’a teşekkür plaketi takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER